آموزش از طریق بازی و ریاضی
|
بسمه تعالی طرح درس نام و نام خانوادگی: علیرضا علیزاده اسلامی آموزگار: پایه سوم مقطع ابتدایی تعداد دانش آموز:۲۷ نفر آموزشگاه: حاج سیّد احمد خمینی موضوع درس: کسر آموزش ریاضی از طریق بازی مدت45 دقیقه تاریخ ۲۴/۱۲/8۹ | |
|
هدف کلی
|
دانش آموزان با مقایسه کسرها آشنا می شوند |
|
اهداف جزئی |
دانشی: دانش آموزان با کسر آشنا می شوند . دانش آموزان با مقایسه کسرها آشنا می شوند. دانش آموزان عملاً به طور مجسم مقایسه کسرها را می بینند. نگرشی: دانش آموزان می گویند که چه قسمتی از یک شکل رنگ شده است دانش آموزان به یادگیری کسر علاقه نشان می دهند. دانش آموزان به خواندن صحیح کسرها علاقه نشان می دهند . مهارتی: دانش آموزان بتوانند کسرها را بخوانند. دانش آموزان خود میوه هایشان را به انواع کسرها تقسیم کنند. دانش آموزان کسرهای کتاب ریاضی شان را با علاقه بررسی کرده و می نویسند .
|
|
وسایل کمک آموزشی
|
تعدادی سیب- گچ سفید و رنگی – مقوا- کاغذ رنگی های مختلف – اشکال هندسی از قبیل دایره-مربع- مستطیل- ورق سفید- کتاب درسی – تخته سیاه |
|
انتخاب روش تدریس : روش همیاری و گروهی – با استفاده از تمام گروههای کلاس
|
|
ارزشیابی آغازین : برای تعیین نقطه شروع و تعیین میزان آمادگی دانش آموزان سوالات زیر مطرح می شود: - آیا 18 بر 6 قابل قسمت است ؟ - عددهایی که بر 2 قابل قسمت هستند چه نامیده می شوند؟ -آیا 13 بر2 قابل قسمت است ؟ - عددهایی که بر 2 قابل قسمت نیستند چه عددهایی هستند؟ - آیا عدد79 بر 9 قابل قسمت است چرا؟ - اگر در یک تقسیم باقی مانده صفر باشدمیگوییم عدد اول برعدد دوم قابل قسمت است . |
|
ایجاد انگیزه: جهت ایجاد انگیزه در دانش آموزان تعدادی سیب که با خود به کلاس آورد، آنها با دیدت میوه ها سوال به ذهنشان خطور کرده می پرسند خانم معلم چرا میوه آورده اید؟ که زمینه ای برای تدریس جدید در دانش آموزان ایجاد می شود . معلم: بچه های گلم جلسه قبل که با هم قرار گذاشتیم که هر کدام از شما یک عدد سیب و کارد با خودتان به کلاس بیاورید آورده اید؟ دانش آموزان : بله خانم از آنها می خواهم که سیب های خودشان را روی میزشان بگذارند در حالی که مواظب هستم که بتوانند درست از کارد میوه استفاده کنند .
|
|
ارائه درس جدید از طریق بازی آموزشی : می گویم گروه مربّع سیب خودتان را از وسط نصف کنید وقتی این کار را انجام دادند می گویم بچه ها اگر کسی سیبی را نصف کند و نصف آن را بخورد می توانید بگویید چقدر سیب خورده است ؟ معمولاً بچه ها می گویند نصف سیب. معلم کاملاً درست است می توان گفت یک قسمت از دو قسمت مساوی یک سیب را خورده است می گویم یک قسمت از دو قسمت مساوی چیزی را به صورت نشان می دهم و آن را یک دوم می خوانیم حالا بچه ها به دست من نگاه گنید من هم سیب خود را از وسط نصف می کنم به این که سیب را از وسط بریدم می گویند نصف یا یک دوم حالا از گروه مثلث می خواهیم که سیب شان را به سه قسمت مساوی تقسیم کنند و من هم همراه با دانش آموزان این کار را انجام می دهم و یک قسمت از آن را برداشته و می گویم بچه ها به این که سیب خود را به سه قسمت مساوی بریدم و یک قسمت از آن را برداشته می گوییم که ثلث یا از سه قسمت مساوی یک قسمت از آن را بر می داریم یک قسمت از سه قسمت مساوی یعنی یک سوم گروه سوم گروه لوزی: از گروه سوم هم خواسته که سیب خودشان را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنند و یک قسمت از آن را بخورند بچه ها با شور و شوق که در کلاس ایجاد شده مشتاق به یادگیری بیشتر کسرها هستند. خودم دوباره این کار را انجام داده و یک قسمت از آن را بر می دارم همگی با هم یک صدا می گوییم ربع یا از دانش آموزان می خواهم یک کف محکم برای خودشان زده و با آفرین و صد آفرین خودشان را تشویق کنند. گروه چهارم گروه مستطیل : از آخرین گروه می خواهیم که سیب های خودشان را به پنج قسمت مساوی تقسیم کنند و از آنان می خواهیم که یک قسمت از آن را دوباره بخورند می گویند وای خانم دیگه بسه خیلی خوردیم می گویم بچه هااین آخرین کار ماست . بعد از انجام دادن کسر توسط بچه ها خودم دوباره آن را انجام دادم که به طور مجسم نوآموزان با طرز تقسیم نمودن و بریدن آن آشنا می شوند و یک قسمت از پنج قسمت بریده شدن را کنار می گذاریم و می گوییم بچه ها از 5 قسمت یک قسمت را برداشتیم بهاین قسمت می گوییم یعنی یک پنجم در نهایت می گوییم بچه ها تکه سیب از سه قسمت بیشتر و بزرگ تر است . بعد از اینکه به طور مجسم دانش آموزان با کسر ، ، ، آشنا شدند روی مقوا شکلهای هندسی می کشیم آنها را به ترتیب روی مقوا با رنگ آمیزی و یا با چسباندن کاغذ رنگی روی مقوا نشان می دهیم در این حالت با مرحله نیمه مجسم این کار را نشان می دهیم که یادگیری به صورت جالبی در کلاس صورت می پذیرد که به طور عینی می بینید که کسرهای کوچکتر بیشتر از کسرهای بزرگتر هستند و کسرها را با تقسیم گچ رنگی و سفید به قسمتهای ، ، ، نشان می دهیم ومی گوییم هرچیزی از آن بیشتر است . شکلهایی نظیر شکلهای زیر روی تخته می کشیم و به قسمتهای مختلف تقسیم می کنیم و از دانش آموزان می پرسیم آیااین شکل ها به قسمت های مساوی تقسیم شده است پس از اینکه تقسیمات مساوی و نا مساوی تفهیم شد یک ورق کاغذ برداشته و با دقت آن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم می پرسیم آیا این ورق کاغذ به قسمت های مساوی تقسیم شده است به چند قسمت مساوی دانش آموزان می گویند دو قسمت مساوی این قسمت از چند قسمت مساوی است یک قسمت از دو قسمت مساوی در پایان از دانش آموزان می خواهیم که کتاب ریاضی صفحه 180 مقایسه کسرها را باز کنند و تمرینات کتاب را با همدیگر خوانده و مرور می کنیم جواب را خود بچه های می نویسند.
|
|
جمع بندی : خلاصه کردن درس با استفاده از جواب دانش آموزان در مقایسه کسرها و مطالب آموخته شده و کلهای تخته سیاه درس جدید را به طور خلاصه تکرار نموده و مطالب گفته شده و بازی های انجام پذیرفته را جمع بندی کرده و نتیجه گیری می نمائیم کسرهای کوچکتر بیشتر از کسرهای بزرگتر هستند بچه از بیشتر است از سه قسمت چیزی بیشتر و بزرگ تر است .
|
|
ارزشیابی پایانی : برای اینکه از میزان یادگیری دانش آموزان آگاه شویم و نقاط قوت و ضعف آنها را در فرایند امر آموزش بررسی کنیم نوشتن چند سوال در مورد کسرها روی تابلو و نوشتن پاسخ توسط دانش آموزان در روی کاغذها و جمع آوری پاسخها و دادن جواب صحیح سوالها و دانش آموزان که به سوالاتی که اشتباه پاسخ داده باشند از ان طریق به جواب صحیح می رسند .
|
|
تعیین تکلیف: از دانش آموزان برای فراگیری مطلب هرچه بیشتر و بهتر تمرینات صفحه 180 مقایسه کسرها را در دفتر ریاضی بنویسند جلسه بعد دفتر ریاضی بررسی می شود جهت آمادگی دانش آموزان برای فراگیری مطلب جدید در جلسه آینده موضوع جلسه بعد را گوشزده کرده و می گوییم بهتر است مروری بر درس جدید داشته باشند .
|
اثرات آموزشی همیاری و گروهی
1- دانش آموزان در کلاس فعالیت می کنند خودشان بحث و گفتگو می کنند .
که به صورت مجسم و هم نیمه مجسم صورت می گیرد باعث یادگیری بهتر می شود .
2- سبب بروز خلاقیت در دانش آموزان می شود.
«آموزش از طریق بازی و آزمایش در کودکی بهتر نقش می بندد»
طرح درس : آموزش ریاضی از طریق بازی
پایه : سوم
تهیّه کننده : غلیرضا علیزاده اسلامی
آموزشگاه :حاج سیّد احمد خمینی (ر ه)